Tour "Central Market Secrets"

city
Riga
25
26
27
28
clock
2 hours
24.99
€ / pers.
group
6 - 30

Tour “Central Market Secrets”. The exciting tour with the professional guide through the Central Market of Riga. There are many legends and stories hidden in the walls of this old building. You will find out how this market became the biggest and most modern market in the whole Europe. The guide will tell you how the pavilions of The Central Market were used in the World War II. You will hear what was the purpose of this building in Soviet times. You will see the interesting cellars of the market and places around it. In the end of the tour, You will have a chance to try many different kinds of delicious Latvian food: fish, cheese, meat, specific jam, drinks and more. You will discover interesting and unexpected products combinations!

Note: The latest time to start the tour is at 3 PM.

Meeting place:

Inside bus station at the information center.


You can order this entertainment only for the individual group. Here

Reservation deposit of 30 % from the total amount is required. Dates reservation deposit is required. 50% of the security shall be released if the entertainment cancel at least 96 hours before the start. Cancellation of entertainment later – deposit is not refundable.
Book entertainment for your own group. Time selected.
Price from 150 € (up to 10 pers.)
You can choose a language: EN, RU, LT, LV, DE.

Preliminary number of participants:
-

+

Name:

Email:

Phone:

Your comment:

*We'll contact You during the 1 working hour
Ilze
2015-08-20
Paldies, mums bija brīnišķīga ekskursija izcili skaistā laikā un ļoti labas gides pavadībā! :) Mēs bijām no tiem, kam ļoti daudz jautājumu, tā kā viss izdevās tiešām lieliski!!!
Aleksandra
2015-06-15
Ar ekskursiju esam apmierināti. Lai Jums arī turpmāk veicas šādu ekskursiju sagatavošanā. Rīgā ir daudz vietu, kuras it kā zināmas un tomēr slēpj daudz nezināma. Ar Jūsu palīdzību tās varētu tikt atklātas no jauna!
Baiba
2015-05-25
Kopumā ekskursija bija ļoti interesanta, jo Centrāltirgum noteikti ir savs šarms. Gides stāstījums nereti bija nepārliecinošs un saraustīts, bet gide atbildēja uz neskaidrajiem jautājumiem un atstāja labu iespaidu! Patīkams pārsteigums noteikti bija degustācija.
Ināra
2015-04-23
Bija ļoti interesanta ekskursija un gide bija perfekta. Neskatoties uz to, ka esmu visu mūžu nodzīvojusi Rīgā, bija ļoti interesanti un guvu daudz pozitīvu emociju. Liels paldies gidei par interesanto stāstījumu un labi organizēto pasākumu. Ekskursijas maršuts bija ļoti labs, jo visu laiku neatslāba interese un arī nebija pārmērīgi ilgi, lai paspētu stipri nogurt.